Serwis ogólnotematyczny

autogrecja.pl dzienna dawka wiadomości

Dysk twardy
IT

Przechowywanie danych – rewolucja technologiczna

Optymalizacja przechowywania danych jest dla nas niezwykle istotna, Ponieważ cała nasza cywilizacja opiera się na przechowywaniu, zabezpieczaniu oraz odtwarzaniu już raz zapisanych danych. Wydaje się więc, że technologie zapisu danych będą ewoluowały i w kolejnych latach na pewno doczekamy się kolejnych rewolucji, które z pewnością zaskoczą nas bardzo mocno przechowywanie danych od wieków było bardzo dużym problemem dla ludzkości. Przede wszystkim ciężko jest zapisać gigantyczna ilość tekstu, a jeszcze trudniejszym zadaniem jest przechować ten tekst lub inne dane w bezpiecznym miejscu, które chronione będzie przed rozmaitymi zjawiskami pogodowymi, wpływem natury czy też innymi czynnikami które powodują niszczenie danego materiału, na którym coś zapisaliśmy.
Wraz z początkiem ery technologicznej pojawiły się pierwsze cyfrowe metody zapisu danych. Oczywiście pierwsze metoda nie były doskonałe i to co najbardziej kojarzy się nam z początkiem komputeryzacji, to przede wszystkim miękkie nośniki magnetyczne, takie jak popularne swego czasu dyskietki. Te zmieniały swój rozmiar oraz pojemność, ale prawdziwe, Nowoczesne komputery wymagały czegoś znacznie lepszego, pojemniejszego, szybszego oraz oczywiście znacznie pewniejszego. Tworzone nieco później dyski twarde okazały się być pierwszym nośnikiem danych, który był w stanie przechować ich tak dużej ilości w tak bezpieczny sposób. One również jednak były nie pozbawione wad. Przede wszystkim nie były odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo często pojawiały się na nich powielający się błędy. Dzisiejsza technologia zapisu danych również różni się znacząco od tradycyjnych dysków twardych HDD. Dzisiejsze dyski SSD są znacznie szybsze, wydajniejsze, bezpieczniejsze w przechowywaniu danych, a wszystko wskazuje na to że będą również o wiele tańsze w najbliższych kilku latach. Oprócz tradycyjnych metod zapisu danych, takich jak zapis magnetyczny spotykany właśnie w dyskach, pracuje się również nad kolejnymi, nowocześniejszy mi metodami zapisu, które będą w stanie w jak najmniejszej przestrzeni pomieścić jak najwięcej danych oraz zapewnić im bezpieczeństwo przez długi okres czasu.
Optymalizacja przechowywania danych jest dla nas niezwykle istotna, Ponieważ cała nasza cywilizacja opiera się na przechowywaniu, zabezpieczaniu oraz odtwarzaniu już raz zapisanych danych. Wydaje się więc, że technologie zapisu danych będą ewoluowały i w kolejnych latach na pewno doczekamy się kolejnych rewolucji, które z pewnością zaskoczą nas bardzo mocno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności