Serwis ogólnotematyczny

autogrecja.pl dzienna dawka wiadomości

Stres
Autogrecja

Zdrowy styl życia a poziom stresu

Przewlekły stres to jedna z najbardziej niebezpiecznych przypadłości, z którymi boryka się współczesny człowiek. W stanie stresu bowiem nasz organizm funkcjonuje bowiem w innym trybie niż zazwyczaj, w trybie wytężonej gotowości do działania i mobilizacji. Ten tryb jest nam potrzebny do tego, żeby w sytuacjach zwiększonego ryzyka móc szybko i sprawnie zareagować na to, co się dzieje. Jest on jeszcze pozostałością po zamierzchłych czasach, kiedy człowiek w sytuacjach stresowych walczył w zasadzie o przetrwanie. Dzisiaj nie spotykamy się już tak często z tak zagrażającymi naszemu życiu sytuacjami, jednak reakcja naszego organizmu pozostała. Sam w sobie stres nie jest czymś negatywnym, jeżeli pojawia się od czasu do czasu. Pomaga nam on bowiem lepiej sobie radzić w sytuacjach wymagających więcej skupienia i wysiłku. Jednak jeżeli wysoki poziom stresu utrzymuje się w organizmie przez długi czas, może mieć to swoje bardzo negatywne skutki na zdrowie człowieka. Może on prowadzić do obniżonego nastroju a nawet depresji oraz poważnych schorzeń organizmu.
Jak się uchronić przed przewlekłym stresem w dzisiejszym świecie, w którym bodźce stresogenne spotykają nas na każdym kroku? Najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić, to zadbać o regularny i zdrowy styl życia. Jeżeli na podstawowym, codziennym poziomie zapewnimy naszemu organizmowi pewien stopień organizacji, w sytuacjach stresowych nie będzie reagował aż tak drastycznie. Jeżeli w naszym codziennym życiu panuje chaos i mamy nieuporządkowane tak podstawowe sprawy jak na przykład jedzenie śniadań czy sen, gdy napotkamy stresogenny czynnik – na przykład problemy w pracy czy natłok nauki na studiach – nasz organizm wpada w stan paniki. Jeżeli nasz codzienny styl życia będzie zdrowy i regularny, nasz organizm będzie czuł się zabezpieczony i w przypadku pojawienia się jakichś kłopotów na dalszym poziomie, będzie miał wystarczające oparcie w naszym regularnym trybie życia, żeby stawić czoła problemom i wyzwaniom.
Zadbaj już dziś o to, żeby prowadzić regularny i zdrowy styl życia. Zwróć uwagę przede wszystkim na regularny sen, który potrafi zdziałać cuda. Kładź się do łóżka i wstawaj każdego dnia mniej więcej o tej samej godzinie. Jedną z najbardziej rozregulowujących rzeczy dla ludzkiego organizmu jest wstawanie jednego dnia o piątej, a następnego o jedenastej. Już po tygodniu regularnego snu zauważysz, jak wielki, pozytywny wpływ ma on na dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności