Serwis ogólnotematyczny

autogrecja.pl dzienna dawka wiadomości

pewność
Autogrecja

Tricki jak wyglądać na osobę zdecydowaną i pewną siebie

Podczas wystąpień publicznych, prezentacji, awansu na wyższe stanowisko lub w innej ważnej dla nas sytuacji, chcemy sprawiać wrażenie pewnych siebie i zdecydowanych. Czasami jest to trudne, szczególnie jeśli jest się z natury introwertycznym i nieśmiałym. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc podnieść pewność siebie oraz sprawić, że inni będą nas tak postrzegać.
Osoby pewne siebie zwykle cechują się bardzo dobra postawa ciała – między innymi wyprostowanymi plecami. Ramiona powinny być odciągnięte do tyłu, a łopatki ściągnięte blisko siebie. W wystąpieniach publicznych ważna jest otwarta postawa, szeroka klatka piersiowa, biodra ułożone równo z resztą ciała. Taka pozycja ciała pozwala poczuć się pewniej w sytuacjach, które wymagają od nas dużo zaangażowania i przejęcia kontroli. Jest to także dobre ćwiczenie do wykonywania nie tylko przy okazji wystąpień publicznych czy w pracy – trenowanie takiej otwartości a co dzień może mieć dobry wpływ na ogólną pewność siebie, a także na zdrową postawę.
Podczas przemówień i prezentacji bardzo istotny, jeśli nie istotniejszy, jest sposób, w jaki mówimy. Przemowę warto jest przećwiczyć odpowiednią ilość razy wcześniej, aby czuć się pewnie z wypowiadanymi słowami, akcentować najważniejsze punkty oraz przetrenować pauzy i tempo mówienia. Można poćwiczyć przed lustrem, aby dopracować również mimikę twarzy, która nie jest też bez znaczenia. Ważne, aby tekst wygłaszać pewnym głosem, głośno i wyraźnie. Na poprawienie dykcji dobrze wpływa ćwiczenie, w którym pomiędzy dolne i górne przednie zęby wsadzamy palec lub korek od wina i czytamy lub mówimy tekst przemówienia. Po usunięciu palca lub korka mówimy dostrzegalnie wyraźniej.
W trakcie spotkań towarzyskich, w pracy lub szkole, jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie osoby pewnej siebie, nie trzeba już tak skupiać się na sposobie mówienia każdego wyrazu, ale bardziej na sposobie komunikowania się. Osoby z faktyczną wysoką samooceną odnoszą się do innych z szacunkiem, ponieważ nie traktują ich jako jakiegoś rodzaju zagrożenie. Dlatego swoje myśli, opinie i pomysły warto wypowiadać pewnie, ale nie w sposób narzucający poglądy, ani w sposób agresywny.
Oprócz tego w trakcie rozmowy istotne jest nawiązanie kontaktu wzrokowego. Rozmówca powinien być pewny, że jesteśmy zainteresowani rozmową z nim, a dzieje się tak, kiedy utrzymujemy kontakt wzrokowy oraz reagujemy na jego wypowiedzi. Ważne, aby spojrzenie było wyważone, nie agresywne, ale też nie lękliwe. Kontakt wzrokowy można utrzymywać przez kilkanaście sekund, jednak intensywne wpatrywanie się w czyjeś oczy może odnieść odwrotny skutek do oczekiwanego. Podobnie jest z mową ciała, gestykulacją. Jest to dobry sposób, aby podkreślić wypowiadane słowa. Czasem można nawet dotknąć rozmówcy, wyrażając na przykład troskę. Mimo wszystko należy pamiętać o uszanowaniu czyjejś przestrzeni osobistej oraz zrezygnowaniu ze zbyt energicznej gestykulacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności