Serwis ogólnotematyczny

autogrecja.pl dzienna dawka wiadomości

koronawirus
Autogrecja

Koronawirus – podstawowe informacje

Koronawirus z chińskiego miasta Wuhan to wirus, który jest potwornie niebezpieczny i jest niezwykle trudny w leczeniu. Długi okres inkubacji tego wirusa sprawia, że do 14 dni nie daje żadnych objawów, a osoba zarażona może przenosić go na inne osoby. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Koronawirus – podstawowe informacje
Koronawirusy zwykle nie są niebezpieczne dla nas. Ten jednak szczególnie może dać się we znaki osobie zarażonej. Atakuje układ oddechowy i jest z tego względu potwornie niebezpieczny. Komplikacje związane z zarażeniem się nim są śmiertelne i często właśnie do śmierci prowadzą. Zdecydowanie to najbardziej niebezpieczna choroba od czasów słynnego przed laty SARS. W przypadku chińskiego wirusa już możemy mówić o większej liczbie zarażonych oraz o sporej śmiertelności. Na szkodę działa również fakt, że sam koronawirus znacznie dłużej się inkubuje w organizmie nie dając żadnych objawów, a jednak pozwalając na zarażenie kolejnych osób. Właśnie dlatego epidemia ta jest tak trudna do opanowania. Przyznać trzeba jednak, że są pewne sukcesy na tym polu.

W sieci znaleźć można aktualne mapy zakażeń. Pamiętajmy jednak, że liczba chorych w Europie jest znacznie mniejsza i nieporównywalnie mała w zestawieniu z obecnie ponad 74 000 zarażeń w Chinach (aktualne na dzień 19 lutego 2020). Stale rosnąca liczba zgonów zmusiła wiele krajów do zabronienia przelotów do Chin. Wszystko po to, by zdrowie publiczne nie było zagrożone.

Czy Chiny zatajają prawdę?
Wiele osób spekuluje, że rząd Chińskiej Republiki Ludowej nie mówi całej prawdy w kwestii tego wirusa i fatycznych strat w ludziach. Rzeczywiście może tak być, że Chiny przepływ pewnych informacji skrzętnie blokują. Zdecydowanie wynika to z faktu wcześniejszych doświadczeń w relacjach z Chin. Nie jest to państwo uchodzące za najbardziej wiarygodne na arenie międzynarodowej, co sprawia, że takie podejrzenia zdają się być przynajmniej częściowo zasadne. Faktem jest, że Chińczycy po początkowym bagatelizowaniu problemu przyznali się do niego i w późniejszej fazie rozprzestrzeniania się wirusa informowali już świat znacznie bardziej solidnie. Niemniej nadal należy patrzeć na pewne informacje przez pryzmat specyfiki tego państwa.

Niebezpieczny koronawirus w coraz większej liczbie krajów
Faktem jest, że koronawirus z Chin dostał się już do kilkudziesięciu krajów świata, w tym również do Europy. W Unii Europejskiej już wdrożono specjalne środki ostrożności, przede wszystkim na lotniskach i w stosunku do osób, które przylatują z Chin. Ostrożności nigdy za wiele, a więc w wielu krajach zabroniono oficjalnych lotów do tego kraju, co zresztą jest bardzo dobrze respektowane i obecnie dostać się do Chin nie jest tak łatwo jak wcześniej.

Oczywiście należy się obawiać niebezpieczeństwa, ale również nie dać się zwariować. Obecnie w Europie zmarła 1 osoba, choć oczywiście dane statystyczne mogą się znacząco zmienić, bowiem epidemia ma dość sporą dynamikę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności